Trzeba to gdzieś zapisać: M&A w Polsce nr 3

Jak informuje m.in Wyborcza Biznes (tu i tu) sieć kin Multikino, którego większościowym właścicielem była Grupa ITI (International Trading and Investments Holdings S.A. Luxembourg) została sprzedana Vue-Entertainment Ltd. Grupa ITI posiadała 86% udziałów Multikina, pozostałe 14% należało do „długoletniego partnera biznesowego” Multikina – Ares Management. Sprzedano 100 proc. akcji spółki za 48 mln euro.
Jak podaje wyborcza.biz „Multikino otworzyło pierwszy multipleks w Polsce w 1998 roku. W ramach sieci działa 28 kin z 231 ekranami w 22 miastach oraz dwa multipleksy w krajach nadbałtyckich. Multikino jest drugim co do wielkości operatorem w Polsce. Przychody Multikina w 2011 roku wyniosły 77,33 mln euro, a wskaźnik EBITDA – 12,4 mln euro.”.
Jak przypominają Wirtualne Media: „Grupa ITI od dwóch lat wyprzedaje aktywa, co ma zmniejszyć jej zadłużenie. Najpierw sprzedała swojej spółce córce TVN platformę cyfrową N, by potem platformę i mniejszościowe udziały w TVN zbyć na rzecz francuskiego koncernu Vivendi (poznaj szczegóły). Z kolei portal Onet spółka TVN sprzedała niemieckiemu wydawnictwu Ringier Axel Springer Polska (dowiedz się więcej). Obecnie ITI pozostaje większościowym udziałowcem TVN (Vivendi ma jednak opcję na przejęcie pakietu kontrolnego tej stacji w ciągu kilku lat) i właścicielem klubu piłkarskiego Legia Warszawa.”.